Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć działalność rolniczą w księgach rachunkowych

18 sierpnia 2025 | Dodatek | Marek Barowicz

Podstawową formą ewidencji ilościowej aktywów służących działalności rolniczej są księgi lub karty magazynowe. Zawierają one dla każdego rodzaju zapasów ilości przyjmowane i rozchodowane.

Zasady wyceny i ujmowania biologicznych aktywów trwałych i obrotowych, niebiologicznych produktów rolniczych oraz ustalania wyniku działalności rolniczej powinny być określone w przyjętej przez przedsiębiorstwo polityce rachunkowości. Okresowo, co najmniej na koniec roku obrotowego należy przeprowadzić inwentaryzację stanu zwierząt i roślin drogą spisu z natury, a jeżeli warunki na to nie pozwalają – drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami.

Tematyka kosztów wytworzenia w działalności rolniczej była omawiana w „Tygodniku Podatników” z 23 czerwca, z 30 czerwca, z 28 lipca i z 11 sierpnia. W dzisiejszym numerze kontynuujemy wyjaśnianie tych zagadnień.

Dokumenty ogólne i specjalne

Podstawą zapisów w księgach rachunkowych przedsiębiorstw prowadzących działalność rolniczą są dokumenty o charakterze ogólnym i specjalnym.

W zakres dokumentów ogólnych wchodzą powszechnie stosowane dowody księgowe (np. faktury zakupu – Wn konto „Rozliczenie zakupu”; Wn konto „Rozrachunki publicznoprawne - VAT”; Ma konto „Rozrachunki z dostawcami”, sprzedaży – Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami”; Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne - VAT”; Ma konto „Sprzedaż produktów” lub konto „Sprzedaż inwentarza żywego” lub konto „Pozostałe przychody operacyjne”).

Dokumenty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13254

Wydanie: 13254

Spis treści

Gość „Rz”

Zamów abonament